Monthly Archives: January 2017

Mediteranska bronca za Janka Leskovca

Janko Leskovac – brončani u floretu

Na Prvenstvu Mediterana u mačevanju, koje je održano u Marseille-u (Francuska) u dobnim skupinama juniori (U20), kadeti (U17) i mlađi kadeti – benjamins (U14), Janko Leskovac, član Zagrebačke škole mačevanja osvojio je treće mjesto (brončanu medalju) u floretu za mlađe kadete (U14).
Paula Jukić (Split) osvojila je srebrnu medalju u maču za juniorke, a Dorja Blažić (Rapir) također srebrnu medalju u floretu za mlađe kadetkinje (U14).

Dorja Blažić – srebrna u floretu

REZULTATI (discipline u kojima su nastupali hrvatski natjecatelji):
Juniori
Floret muški
6. Fileš Petar
13. Li Leo
16. Smrekar Leo
Mač muški
11. Šola Jakov
Mač žene
2. Jukić Paula
6. Mesić Ana
Sablja žene
11. Baldo Zoe Marie

Kadeti
Floret muški
9. Li Leo
10. Gojak Antonio
13. Smrekar Leo
Floret žene
10. Blažić Dorja
Sablja žene
12. Baldo Zoe Marie

Mlađi kadeti
Floret muški
3. Leskovac Janko
Floret žene
2. Blažić Dorja

Janko treći u Udinama


Janko Leskovac

U svom prvom ovogodišnjem nastupu Janko Leskovac osvojio je treće mjesto na Torneo Internazionale Alpe Adria Gran Premio Giovanissimi održanom 15.siječnja u Udinama (Italija).
Nastupio je u floretu, u konkurenciji do 14 godina (allievi) uz natjecatelje iz sedam talijanskih klubova.

REZULTATI

Završio Svjetski kup u Zagrebu – 25.obljetnica članstva Hrvatskog mačevalačkog saveza u F.I.E. – Petar Fileš preuzeo vodstvo na svjetskoj juniorskoj rang ljestvici

Upravo završeni Svjetski kup u floretu za juniorke u Zagrebu (rezultati) prisjeća nas na jedan za hrvatsko mačevanje važan siječanjski događaj od prije 25 godina – priznavanje statusa Hrvatskog mačevalačkog saveza kao samostalnog člana F.I.E.
Od strane službenih mačevalačkih institucija gotovo zaboravljeni jubilej uveličao je Petar Fileš preuzimanjem vodstva na juniorskoj rang ljestvici Međunarodne mačevalačke federacije u muškom floretu.

Donosimo kratak ulomak iz još neobjavljene „Knjige o mačevanju“ (autori: Sanjin Kovačić i Damjan Kovačić, čije izdavanje priprema Mačevalački savez Zagreba).

 Hrvatska je prihvaćena u članstvo F.I.E.

U siječnju 1992.godine Hrvatski mačevalački savez bio je priznat od strane Međunarodne mačevalačke federacije (F.I.E.), odlukom predsjednika (Rolland Boitelle), te tako kao treći priznati hrvatski olimpijski sport (nakon košarke i veslanja) mačevanje uvelike doprinosi priznavanju Hrvatskog olimpijskog odbora od strane Međunarodnog olimpijskog odbora. (17.siječnja 1992.).  Prvi službeni nastup u okviru F.I.E. istoga mjeseca ostvaruju hrvatski mačevaoci u Parizu na svjetskom kupu u floretu (sportaši Dubravko Borčić i Marko Kallay, trener Sanjin Kovačić).
U lipnju iste godine, godišnji kongres F.I.E. potvrđuje na sjednici u Parizu odluku predsjednika i time provizorno članstvo Hrvatskog mačevalačkog saveza postaje punopravno. Delegat Hrvatske na tom Kongresu bio je tadašnji glavni tajnik Hrvatskog mačevalačkog saveza Sanjin Kovačić. U svom izlaganju nakon jednoglasne potvrde primitka Hrvatske u punopravno članstvo F.I.E. Kovačić je naglasio kako Hrvatska namjerava biti aktivni sudionik međunarodnih mačevalačkih natjecanja, a da također želi doprinijeti i u organizacijskom smislu, te je najavio moguću kandidaturu Hrvatske za domaćinstvo kadetskog svjetskog prvenstva 1995.godine. Političke okolnosti i komplicirana ratna situacija osujetile su ovu namjeru, što su već tada, 1992. godine neki sudionici Kongresa F.I.E. predvidjeli (Kamuti). Međutim, namjere Hrvatskog mačevalačkog saveza da se (premda se radi o jednom od manjih saveza) aktivno uključi na međunarodnu scenu dočekane su sa simpatijama i odobravanjem. Prilika da se iskaže kao dobar organizator velikih priredbi Hrvatskom mačevalačkom savezu pružena je nekoliko godina kasnije, 1999., kada su u Zagrebu održane 2.Svjetske vojne igre, u sklopu kojih je bio i jak mačevalački turnir. Velika natjecanja su se počela redati neočekivanim tempom u prvom kvartalu 21. stoljeća. Niz samostalnih organizacijskih projekata započeo je 2003. godine organizacijom Europskog juniorskog prvenstva u Poreču, da bi se nastavio 2005. godine dobivanjem (od strane FIE) svjetskog kupa za juniorke u floretu (Zagreb), koji se redovito održava još i danas. Od 2010. godine započinje serija velikih svjetskih i europskih natjecanja: Svjetsko prvenstvo za veterane (Poreč, 2010. i 2011.), Europsko prvenstvo za juniore i kadete, te Prvenstvo Mediterana za juniore i kadete (Poreč 2012.), Svjetsko prvenstvo za juniore i kadete (Poreč, 2013.), te iste godine Europsko prvenstvo za seniore u Zagrebu. Zatim se veterani vraćaju u Poreč gdje Hrvatski mačevalački savez organizira Europsko prvenstvo za veterane pojedinačno 2014., te Europsko prvenstvo za veterane ekipno 2015. godine. Od 2006. godine Split je redovito domaćin FIE – satelit turnira u maču (žene od 2006., a muški i žene od 2008. godine).